عاطفه رضوی در پشت صحنه نمایش عشق و عالیجناب-گفتگوی خبرآنلاین با عاطفه رضوی

 

 عاطفه رضوی پشت صحنه نمایش عشق و عالیجناب:


 

  hosseinpakdel.com

-----------------------------

سینمای ایران بازیگر زن را تنها تا پای سفره عقد می‌خواهد/ گفتگوی خبرآنلاین با بازیگری که کم کار شده است

 

 

 عاطفه رضوی بازیگر پرکار دهه ۷۰ دلیل کم کاری‌اش در سال‌های اخیر را بی توجهی سینما به شخصیت زنان می‌داند.

 17 ساله بود که نخستین نقش خود را در فیلم «آن سوی آتش» با کارگردانی کیانوش عیاری بازی کرد. در دهه 70 خورشیدی، بازیگری شد که بسیاری خواستار همکاری با او بودند. به گفته فریدون جیرانی، آن سال‌ها در بیشتر دفترهای فیلمسازی، نام او برده می‌شد که البته به همه پیشنهاد‌ها پاسخ مثبت نمی‌داد.

کارنامه عاطفه رضوی در آن سال‌ها فهرست نه چندان بلند از فیلم‌هایی است که بیشترشان کارگردانان مطرحی داشتند. «آن سوی آتش»، «زیر بام‌های شهر»، «نرگس»، «یک مرد یک خرس»، «زینت»، «نجات یافتگان»، «سفر به چزابه» و «بانوی اردیبهشت» از جمله آثار شناخته شده این بازیگر به شمار می‌آیند.

در دهه 80 خورشیدی این بازیگر کمتر بر پرده سینما ظاهر شد و به جایش در چند سریال تلویزیونی از جمله «کاکتوس» و «همسایه‌ها» بازی کرد. او اما در صفحه تلویزیون هم دوام نیاورد و بعد از چند مجموعه، از نظر‌ها غایب شد.

 بعد از مدتی غیبت، عاطفه رضوی روی صحنه تئا‌تر ظاهر شد و در دو نمایش «رقص زمین» و «حضرت والا» بازی کرد که کارگردانش همسر او (حسین پاکدل) بود. او در حال حاضر مدیریت پروژه نمایش «عشق و عالیجناب» با کارگردانی حسین پاکدل را برعهده دارد که بعد از به صحنه رفتن در جشنواره تئا‌تر فجر، هنوز از اجرای عمومی‌اش خبری نیست.


آخرین فیلم سینمایی که بازی کردید، چه بود؟
آخرین فیلم... (بعد از کمی فکر و با خنده) یادم نمی‌آید.


از بس که از آخرین کارتان زمان زیادی می‌گذرد. چه شد که بعد از حضور پر رنگ بر پرده سینماهای دهه 70، در 10 سال اخیر کم کار شدید؟
آن زمان هم خیلی پر کار نبودم و تنها در 10 فیلم بازی کردم که البته بیشترشان با توجه به موضوع، داستان و کارگردانی خوبشان به آثاری ماندگار تبدیل شده‌اند.

 

 نخستین نقش آفرینی در فیلم «آن سوی آتش» با کارگردانی کیانوش عیاری 1365


به دلیل همین کیفیت خوب کار‌ها، حضورتان دیده می‌شد. چرا آن روند مطلوب ادامه پیدا نکرد؟
چون دیگر پیشنهادهای خوبی مثل سال‌های دهه 70 نداشتم. شخصیت فیلم باید جان و گوشت داشته باشد که در فیلمنامه‌هایی که من می‌خواندم، چنین نقش‌هایی نبود.


حتی یکی؟
بگذارید صریح پاسختان را بدهم. سینمای ایران بازیگر زن را تا وقتی می‌خواهد که بتواند سر سفره عقد بنشیند. وقتی وارد میانسالی می‌شوید، با نقش‌های پیشنهادی بسیار سطح پایین روبر می‌شوید. در این مدت کم کاری، پیشنهاد‌های زیادی داشتم که به هیچ وجه خوب نبودند.
سینمای ما کمتر به مقطع سنی میانسال می‌پردازد و این شخصیت‌ها برایش چندان جذابیت ندارد.

 

بازی در «نرگس» از رخشان بنی اعتماد که فیلمی اجتماعی بود 1370

 
پس شما هم به رویکرد تام و تمام سینما به موضوعات و شخصیت‌های جوانتر انتقاد دارید؟
به هیچ وجه این طوری نیست. من دارم وضعیت و موقعیت سینمای ایران را برایتان تشریح می‌کنم که البته نمی‌توان به آن برچسب اشکال و نقص زد.
تنها ایراد می‌تواند این باشد که سینمای ایران نباید نسبت به شخصیت‌های میانسال دچار انفعال شود و آن‌ها را جدی نگیرد.

بازی در فیلم «زینت» با کارگردانی ابراهیم مختاری 1372

برای همین یک باره از سینما و تلویزیون به صحنه تئا‌تر آمدید؟
من یک باره به تئا‌تر نیامدم. در دوران دبیرستان من دوره دو ساله آموزش بازیگر تئا‌تر را دیدم و بعدش در فیلم «آن سوی آتش» بازی کردم. در چند سال اخیر در واقع دوباره به خانه اولم برگشته‌ام.


«آن سوی آتش» فیلم فوق العاده‌ای بود و شما هم بازی بسیار خوبی در آن داشتید که فکر می‌کنم برایش کاندید دریافت جایزه از جشنواره فجر هم شدید.
بله. آن کار و کاندید شدن برای دریافت جایزه فجر وسواس مرا در پذیرفتن کارهای بعدی بیشتر کرد. یادم می‌آید تا چند سال پیشنهادهای زیادی برای بازی در نقش دختران جنوبی داشتم که چون نمی‌خواستم کلیشه‌ای کار کنم، آن‌ها را نپذیرفتم.

 

«نجات یافتگان» فیلمی از رسول ملاقلی پور 1374

 
نقش‌هایی هم که بعد از آن بازی کردید، بسیار متفاوت بودند.


علاوه بر متفاوت بودن، باید تاکید کنم بیشتر نقش‌هایی که در سینما بازی کرده‌ام، از من دور بوده‌اند. بیشتر شخصیت‌هایی که بازی کرده‌ام، از جمله مریم قندی در فیلم «نجات یافتگان» و آن دختر لال و جنوبی در «آن سوی آتش» با من فاصله داشته‌اند. من در بازیگری تیپ سازی بلد نیستم، سلیقه من هم نیست و دوستش ندارم. به دنبال تیپ سازی نبوده‌ام، صداسازی خاص نکرده‌ام. در واقع همیشه به دنبال این بوده‌ام که شخصیت را باور و آن را طوری بازی کنم که مخاطب بپذیرد.

 

 نمایش «رقص زمین» با کارگردانی حسین پاکدل1388


بعد از آن سابقه وقتی به تئا‌تر آمدید، نگران نبودید اینجا موفق نشوید؟
نه نگران نبودم، چرا که به تفکیک بازیگری قائل نیستم. بازیگر می‌تواند در سینما، تلویزیون و تئا‌تر کار کند و تنها باید ویژگی‌ها و تکنیک‌های هر کدام را بشناسد. بازیگری عصاره‌ای دارد که در سینما و تئا‌تر یکی است.

نمایش «حضرت والا» از حسین پاکدل 1389


این عصاره مشترک چیست؟
بازیگر هر جا که باشد، باید یک چمدان پر از تجربیات و احساسات کنترل شده و نشده را با خود حمل ‌کند. مهم این بخش کار است و انتقال این احساسات و تجربیات تکنیکی می‌خواهد که در سینما و تئا‌تر با هم تفاوت دارند.
اما اینکه بازیگر مجبور است در یک نمایش یا فیلم به جای دیگران زندگی کند، کار ساده‌ای نیست و توان زیاد می‌خواهد. چرا که ما انسان‌ها موجودات پیچیده‌ای هستیم ولحظه‌های مختلفی را در زندگی تجربه کرده‌ایم،  هریک از آدم ها وجوه مختلف شخصیتی  دارند که درآوردنش دشوار است.


منبع : خبرآنلاین


/ 9 نظر / 112 بازدید
fateme

ممنون نیلوفرجان...واقعا خسته نباشی...[ماچ][گل][قلب] ممنون از اینکه هرموقعه اپ می کنی بهم خبر می دی...[گل][گل] مصاحبه ی قشنگی بود..اشتباه سینمای ماست که بزرگان سینما رو فراموش می کنن همان طوری که اکبر عبدی توی جشواره گفت... من فیلم ان سوی اتش و خیلی دوست داشتم خیلی خوب بازی کردن... بازم ممنون...همیشه خبرم کن....[گل][گل][گل][بغل][بغل][بغل][قلب]

وبلاگ مهدی پاکدل

سلام[گل] مصاحبه ی خیلی خوبی بود[قلب]نمیدونم چرا این اتفاق میفته[سوال]به نظر من که قدر و منزلت و ارزش این بازیگرا خیلی بیشتر از اینه که راحت کنار گذاشته بشن[لبخند] امیدوارم قدرشون رو بیشتر بدونن و تو نقشهای خوب ازشون استفاده کنن تا هنرمندی مثل عاطفه رضوی عزیز رو بیشتر ببینیم و از هنرش لذت ببریم[هورا][تایید] ممنون[گل]

وبلاگ مهدی پاکدل

سلام[گل] با کلیپ بنیاد خیریه کودک و خبر بازپخش عزیزی که ناپدید شد آپم[قلب] منتظر حضور گرمتون هستم[گل]

وبلاگ رسمی آنا نعمتی/سحر

عزیزم سلام ممنون که خبرم کردی و شرمندم بابت تاخیرم گفتگوی بسیار خوبی بود....عکس ها بسیار زیبا بودند امیدوارم خانم رضوی نازنین موفق و سلامت باشن[گل]

وبلاگ مهدی پاکدل

سلام[گل] شام ایرانی به خانه ی آخر خود رسید و یک خبر ویژه[قلب] منتظر حضور گرمتون هستم[گل]

وبلاگ مهدی پاکدل

سلام[گل] سلامت سعادت سیادت سُرور سَروری سبزی و سَر زندگی هفت سین سفره ی زندگیتان باد[قلب] با متفاوت ترین و بهترین پست سال آپم[گل] خوشحال میشم مثل همیشه منت بذارید و همراهم باشید[خجالت]

وبلاگ مهدی پاکدل

سلام[گل] با اعلام رقابت سریال ما چند نفر و مهدی پاکدل عزیز در سین مثل سریال آپم[قلب] منتظر حضور گرمتون هستم[گل]

وبلاگ مهدی پاکدل

سلام[گل] با نوبت دوم آگهی بنیاد کودک آپم[قلب] خوشحال میشم مثل همیشه منت بذارید و تشریف بیارید[گل]

وبلاگ مهدی پاکدل

سلام[گل] با یه مصاحبه،یه پوستر و یه کلیپ آپم[قلب] منتظر حضور گرمتون هستم[گل]