گزارش ایسنا از نشست خبری نمایش حضرت والا

قسمتی از این گزارش:


به گزارش خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر در نشست خبری نمایشش که عصر روز یکشنبه ـ 28 آذرماه ـ در خانه هنرمندان ایران برگزار شد با بیان این مطلب ادامه داد: تیمی کاملا حرفه‌ای در اجرای این نمایش حضور دارند، اما هیچ یک از آنها هیچ چشم‌انداز مالی مشخصی درباره‌ی دستمزدشان ندارند، زیرا نمایش ما قرار‌داد کلانی با اداره کل هنرهای نمایشی ندارد بلکه به صورت کاملاخصوصی اجرا می‌شود.

 

پاکدل با ابراز خرسندی از تعهد کاری اعضای گروهش افزود: هرچند به عنوان کارگردان خود را موظف می‌دانم دستمزد تمام اعضای گروه را بپردازم، اما تعهد کاری آنها برایم قابل ستایش است، زیرا تا این لحظه‌ هیچ‌ گفت‌وگویی با هیچ یک از عوامل درباره‌ی دستمزدشان انجام نداده‌ام و این درحالی است که در پروسه‌ی تمرین و اجرای نمایش ما به برخی از بازیگران پیشنهاد کارهای تصویری شد که به دلیل تعهدی که به این نمایش داشتند، از این پیشنهادات چشم‌پوشی کردند.

او که نگارش این نمایشنامه را از اسفند‌ماه سال گذشته آغاز کرد،یادآور شد: نگارش این متن زمان بسیاری برد، به‌طوری که روزی 15 _ 16 ساعت روی متن کار کردم. اولین منتقدم همسرم است که بسیار سخت‌گیر و با سابقه است. با نظر من بود که ایشان سه نقش را بازی کرد که در آغاز بسیار مشکل بود، اما برای بازی در این نقش‌ها وقت و انرژی بسیاری گذاشت. در مرحله‌ی بعد فروردین‌ماه امسال دیگر اعضای گروه متن را گرفتند و از خرداد‌ماه با ما همراه شدند.

 

پاکدل که پیش از این دو نمایش «رقص زمین» و «سمفونی درد» را اجرا کرده است، درباره‌ی عدم همکاری‌اش با برخی از بازیگران آن نمایش‌ها توضیح داد: بضاعت بازیگری در تئاتر ما بضاعت چندان بزرگی نیست. تعداد آدم‌هایی که می‌توانند برای تئاتر وقت و انرژی بگذارند اندک است. دوست داشتم با دوستانی مانند حسن معجونی کار کنم که درگیر کارهای خودش بود. از سوی دیگر بعضی بازیگران برای برخی نقش‌ها مناسب نبودند.

 

در ادامه این نشست، عاطفه رضوی که در این نمایش نقش سه زن را در رده‌های سنی مختلف‌ بازی‌ می‌کند،گفت: اولین‌بار وقتی که شخصیت «منیر» نوشته می‌شد، اولین پرسشم این بود که او چند ساله است که حسین پاکدل جواب نداد و گفت خیلی جوان است. کم‌کم شخصیت «پوران» شکل گرفت که به نظرم آمد خیلی جذاب است. هرگز نپرسیدم که قرار است چه کسی این نقش‌ها را بازی کند، زیرا نمی‌خواستم کارگردان را در معذوریت قرار بدهم، اما بسیار کنجکاو بودم.

 

وی ادامه داد: وقتی به من پیشنهاد شد هر سه نقش را بازی کنم، اصلا نترسیدم چون خیلی هیجان داشت. این کار سخت‌تر از این نیست که برخی بازیگران به طور همزمان در چندین پروژه بازی می‌کنند.

 

این بازیگر سینما و تئاتر با اشاره به مطالعات‌اش درباره‌ی شخصیت‌های نمایشنامه‌ی «حضرت والا» افزود: بازیگر تیپ نیستم و اصلا چنین نوع از بازیگری را دوست ندارم. تمام تلاشم در بازی‌کردن این سه نقش این بود که تیپ نباشم، البته شخصیت «منیر» به خاطر جوان‌بودنش خیلی درونی نیست، اما برایم مهم این بود که خودم در وهله‌ی اول نقش را باور کنم. در مرحله‌ی بعد شخصیت «سرور» کمی سخت‌تر بود، اما زودتر از بقیه به او رسیدم.

 

رضوی که در این نمایش با ته‌لهجه‌ای خراسانی در نقش شخصیت «سرور» بازی می‌کند، افزود: از آنجا که لهجه باعث می‌شد کمی از اقتدار شخصیت کم شود، رنگ و بویی از لهجه‌ی خراسانی به او دادیم. در مجموع شخصیت «پوران» را بیشتر دوست دارم.

 

او در ادامه‌ی صحبت‌هایش با ابراز خرسندی از همکاری با مهدی سلطانی اضافه کرد: وقتی در کنار او بازی می‌کنم، لذت بسیاری می‌برم، زیرا که بازیگری بسیار همراه است.

 

عاطفه رضوی در پاسخ به پرسشی درباره‌ی حضور کمرنگش در سینما توضیح داد: بعد از سال 75 کمتر فیلمی دیده‌ام که دوست داشته باشم در آن بازی کنم، فضای کلی سینما دیگر آن سینمایی نیست که من کارکردن در آن را شروع کردم، تعریف بازیگری در دهه‌ی 60 چیز دیگری بود و حالا دیگر آن جذابیت را نمی‌بینم.

 

وی ادامه داد: نمی‌دانم در سینما، تئاتر یا تلویزیون در کدام یک راحت‌ترم. اگر بازیگر درست انتخاب کند، همه‌ی اینها می‌تواند راحت باشد، در سینما فرصت اندکی برای رسیدن به نقش وجود دارد و تداوم هم وجود ندارد، اما در تئاتر سختی کار این است که در تمام مدت اجرا و تمرین به طور مستقیم با دیگر اعضای گروه طرف هستید که هریک از آنها نگاه و ویژگی‌های اخلاقی خاص خود را دارد، البته اگر گروهی حرفه‌ای باشد، حتی کار کردن در تلویزیون هم جذابیت‌های خود را دارد.

 

بازیگر فیلم‌های هم‌چون «نرگس»، «نجات یافتگان» و «آن‌ سوی آتش» با بیان این‌که به خط‌کشی‌های هنری اعتقادی ندارد، یاد‌آور شد: سینما یا تئاتر ملک پدری نیست، خیلی بد است در هر شغلی که وارد می‌شوی جهان‌بینی خود را از دست بدهی و بگوییم اهل سینما یا تئاترم. دراین شیوه جهان‌بینی خود را کوچک کرده‌ایم.

 

هم‌چنین حسین پاکدل در ادامه‌ی این سخنان گفت: برای من اتفاق بسیار خوبی است که از 25 سال سابقه‌ی کاری خانم رضوی در نمایشم استفاده کردم

 

منبع:

isna.ir

/ 1 نظر / 44 بازدید