گزارش آریا از نشست نقد و بررسی نمایش حضرت والا

رضوی: من بازیگر تیپ نیستم

 قسمتی از این گزارش:

 

خبرگزاری آریا- عاطفه رضوی گفت: تیپ بودن تخصص می خواهد که من ندارم والبته تلاش خودم هم بر این بود که تیپ نباشم.
به گزارش خبرنگار هنری آریا- روز یکشنبه نشست نقد و بررسی نمایش "حضرت والا" با حضور حسین پاکدل، عاطفه رضوی، گلناز گلشن و ونداد مساح زاده در تالار امیرخانی خانه هنرمندان برگزار شد.
در ابتدای این نشست حسین پاکدل کارگردان نمایش حضرت والا به سخنرانی پرداخت: سال قبل در دی یا بهمن ماه بود که آقای جوزانی از من خواستند که یک طرحی را برای تماشاخانه ایرانشهر پیشنهاد بدهم، من نوشتن متن را آغاز کردم تا به "حضرت والا" رسیدم. در ابتدا نظرم به شخصیت "قوام" بود اما زمانی که وارد کار شدم، این مقطع تاریخی بیشتر مورد توجهم قرار گرفت زیرا احساس کردم که عبرت بیشتری در این مقطع وجود دارد.


کارگردان حضرت والا در مورد زمان اجرا نمایش افزود: یک مجموعه شرایط دست به دست هم می دهند تا زمان اجرا نمایش انتخاب شود و به دلیل برنامه های همکاران امکان اجرا در ساعت 7 یا قبل از آن وجود نداشت. به عقیده من اگر کسی نمایشی را برای تماشا انتخاب می کند، شرایط آن را نیز برای خود فراهم می آورد.
وی ادامه داد: از لحظه ای که شروع به نوشتن متن کردم اسم آن را مشخص کرده و بعد به دیالوگ ها پرداختم. خیلی زمان برد و روزی قریب به 15 ساعت برای متن زمان صرف کردم و اولین منتقد من همسرم(عاطفه رضوی) بودند که خیلی هم وسواس به خرج می دادند. بعد از به اتمام رسیدن، متن را در اختیار گلناز گلشن(طراح لباس)، ونداد مساح زاده(آهنگساز) و منوچهر شجاع(طراح صحنه) قرار دادم تا آن را مطالعه کنند و در خرداد ماه بود که همه عوامل مشخص گردید.


در ادامه نشست عاطفه رضوی سخنرانی نمود: زمانی که در متن شخصیت "منیر" را می خواندم، در ناخودآگاه خودم را به جای آن گذاشتم و اولین سوالی که برایم مطرح شد "سن" آن بود، در مورد پوران هم همین اتفاق افتاد و بی نهایت کنجکاو بودم تا بدانم که چه کسی قرار است این شخصیت ها را بازی کند اما از آقای پاکدل نپرسیدم تا زمانی که ایشان گفتند هر سه این شخصیت ها را یک نفر قرار است اجرا کند و آن شما هستید. خیلی حس خوبی داشتم و اصلأ نترسیدم چون فکر کردم بهترین زمان است تا خودم را محک بزنم. در بین این سه شخصیت، نقش "سرور" خیلی راحت تر اتفاق افتاد و زودتر به نقطه مورد نظر رسیدم.
رضوی افزود: دلیل کم کار شدن من در دنیای تصویر نبود کار های خوب است. از سال 75 به بعد کار خوبی که به من پیشنهاد نشد و تنها یکی دو نقش بود که دوست داشتم من به ایفا آن می پرداختم.
وی ادامه داد: من بازیگر تیپ نیستم و تیپ بودن تخصص می خواهد که من ندارم والبته تلاش خودم هم بر این بود که تیپ نباشم. اگر ایفا نقش در تئاتر، سینما و تلویزیون به طور همزمان به من پیشنهاد شود، متن و عوامل را می سنجم و دست به انتخاب می زنم اما تلویزیون با وجود لذت بخش بودنش در مرحله سوم قرار دارد. من اصطلاحاتی نظیر تئاتری هستم یا سینمایی هستم را نمی پذیرم و معتقدم که سینما و تئاتر ملک پدری ما نیست.

منبع :

aryanews.com

 

/ 0 نظر / 28 بازدید